Dane autoryzujące umożliwią wysyłkę jpk_vat

Obowiązek przesyłania co miesiąc plików jpk_vat objął od 2018r. ostatnią grupę czynnych podatników vat – mikroprzedsiębiorców.

Jpk_vat to elektroniczna wersja ewidencji vat, wysyłana w specjalnym formacie do MF. Termin wysyłki jpk_vat za styczeń 2018r. upłynie 26 lutego br (25 luty to niedziela).
Aby wysłać pliki jpk_vat, konieczne jest obecnie stosowanie bądź podpisu elektronicznego bądź profilu epuap.

Tymczasem od wielu lat MF udostępniało możliwość wysyłki deklaracji podatkowych osobom fizycznym (którzy w większości zaliczają się do grupy mikroprzedsiębiorców) za pomocą tzw. danych autoryzujących – podstawowych danych osobowych, numeru identyfikacji podatkowej i wartości przychodu ze złożonego w roku poprzednim roku zeznania rocznego. Wydaje się nieuzasadnione, by wysyłka plików jpk_vat – mających w przyszłości zastąpić deklaracje, w porównaniu do istniejących od kilku lat możliwości wysyłki deklaracji – była tak obostrzona.

W MF powstał więc projekt rozporządzenia upraszczającego zasady składania jednolitych plików kontrolnych. Chodzi o wprowadzenie trzeciego sposobu, tj. dodanie do istniejących dwóch metod, podpisywania ksiąg podatkowych, ich części oraz dowodów w postaci elektronicznej. Ma nim być możliwość stosowania innego podpisu elektronicznego zapewniającego ich autentyczność – wprost nie jest nazwany, jednakże chodzi o sposób znany z dotychczasowych wysyłek e-deklaracji. Taka autoryzacja polega na podaniu  przychodu z PIT (wartości przychodu ze złożonego w roku poprzednim roku zeznania rocznego), imienia i nazwiska, daty urodzenia oraz NIPu podatnika.

Możliwość ta, podobnie jak obecnie wysyłka deklaracji VAT drogą elektroniczną, będzie zastrzeżona wyłącznie dla osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą.

Być może wysyłkę za pomocą danych autoryzujących będzie można wykonać już za styczeń 2018r. Obecnie trwają prace nad rozporządzeniem i dostosowaniem infrastruktury technicznej do jego nowego brzmienia w MF.

Tagi: ,

Dodaj komentarz