W 2017 r. wzrosną podstawy składek ZUS przedsiębiorców

Nowy Rok przyniesie zmianę w wysokości składek ZUS przedsiębiorców. Minimalne wynagrodzenie oraz przeciętne wynagrodzenie, od których zależą stawki składek społecznych, wzrosną w 2017 roku, a co za tym idzie – również minimalna obowiązkowa podstawa do ubezpieczeń społecznych oraz FP dla przedsiębiorców.

Dla „nowych” przedsiębiorców, czyli osób korzystających z preferencji w opłacaniu składek społecznych, podstawa wzrośnie z 555 zł obecnie do 600 zł. Podstawa ta jest niższa od minimalnego wynagrodzenia, zatem osoby te nadal nie będą podlegały ubezpieczeniu na Fundusz Pracy.

Natomiast osoby, które nie mogą skorzystać z prawa do preferencji, w 2017 r. obliczać składkę społeczną oraz Fundusz Pracy będą od podstawy 2 557,80 zł. Oznacza to wzrost o 124,80 zł w stosunku do obecnego roku.

Podstawa na ubezpieczenie zdrowotne, wynosząca w 2016 r. 3210,60 zł, będzie znana dopiero w styczniu 2017r. Jej wysokość oparta jest o dane statyczne publikowane przez GUS w styczniu każdego roku – przeciętne wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w IV kwartale 2016r. Biorąc pod uwagę dotychczasowy trend wzrostowy, bardzo prawdopodobnym jest również wzrost podstawy do ubezpieczenia zdrowotnego.

Tagi: ,

Dodaj komentarz