Zmiany w rozliczeniach samochodów od 2019

24 sierpnia br MF opublikowało projekt ustawy wprowadzającej duże zmiany w ustawach o podatkach dochodowych. Projekt przewiduje m.in. ograniczenie w zaliczaniu do kosztów uzyskania przychodów wydatków na eksploatację, najem, leasing samochodów osobowych do wysokości 50%. Ponadto planowany jest jeden nowy limit amortyzacji zaliczanej do kosztów: 150.000 zł, a więc będzie znacząco wyższy od obecnego 20.000 euro, a nawet wyższy od limitu 30.000 euro. Jest jednak drobny szczegół: nowym limitem objęte będą również wydatki na najem i leasing. W efekcie obu tych zmian efektywny koszt podatkowy umów najmu i o podobnym charakterze na droższe auta osobowe będzie podobny jak limit kosztów, który obecnie obowiązuje dla amortyzacji aut osobowych (20 tys. euro). Leasingi operacyjne przestaną być tak opłacalne podatkowo.

Ograniczenie kosztów do 50% na auta osobowe nie będzie obowiązywać, jeśli podatnik będzie prowadził kilometrówkę znaną z przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (która umożliwia odliczenie 100% ptu).

Projekt jest na etapie konsultacji – aby nowe przepisy weszły w życie od 2019 roku, ustawa musi zostać opublikowana w Dzienniku Ustaw do końca listopada 2018r.

Tagi:

Dodaj komentarz